Skip to main content


Hover over Icons by each session to check if Live Streamed, Pre-Recorded/On-Demand, In-Person, and Recorded for post-conference access.

AGENDA

AGENDA

  • ON-DEMAND
  • ON DEMAND (PRE-RECORDED) - Click Below
  • ON DEMAND (PRE-RECORDED) Chronosequence Approach to Using Woody Vegetation as an Indicator of Wetland Mitigation Restoration Trajectory in West Virginia

    Presenter: Jessica Bryzek – West Virginia University

    Co-Author: Christopher Rota – West Virginia University

    Co-Author: Elizabeth Byers – West Virginia Department of Environmental Protection

    Co-Author: Walter Veselka – West Virginia University

    Co-Author: James Anderson – Clemson University

  • ON-DEMAND (PRE-RECORDED) Multi-benefit Mitigation Projects

    Presenter: Megan Webb – King County

  • ON-DEMAND (PRE-RECORDED) Understanding the Impact of Applied Seed Mixes and the Seed Bank on the Vegetation Index of Biotic Integrity Score of Re-established Wetlands

    Presenter: Stephen Bailey – Stream + Wetlands Foundation

  • ON-DEMAND (PRE-RECORDED) Using Remote Sensing with Lens to Streamline Restoration Management and Monitoring

    Presenter: Carolyn duPont – Upstream Tech

    Presenter: Stephanie Freed – Ecosystem Investment Partners

    Presenter: Lauren Gingerella – North American Land Trust

  • ON-DEMAND (PRE-RECORDED): A Study of Technology in the Mitigation Banking Lifecycle

    Presenter: Jeff Erramouspe – Wildnote

    Presenter: Renee Punzi – Wildnote

  • ON-DEMAND (PRE-RECORDED): Evaluation of Water Quality/Quantity of Streams Impacted by Restoration Strategies Using the Nutrient Tracking Tool (NTT)Water Quality by nutrient Tracking Tool (NTT)
  • Monday, May 2, 2022
  • 7:30 AM – 12:30 PM MST
    Training 101: Introduction to Compensatory Mitigation

    Facilitator: Craig Denisoff – Craig Denisoff Consulting

    Facilitator: David B. Olson – U.S. Army Corps of Engineers

    Facilitator: Charlotte Kucera – U.S. Fish and Wildlife Service

    Facilitator: Hal Holland – Westervelt Ecological Services

    Facilitator: John Wigginton, PWS, CERP – Westervelt Ecological Services

  • 8:00 AM – 12:00 PM MST
    Intermediate Training Pilot: IRT Review Workbooks 1 - Bank Instrument Example

    Facilitator: Erin Knauer – Ecosystem Planning & Restoration

    Facilitator: Brian Topping – U.S. Environmental Protection Agency

    Facilitator: Andy Beaudet – U.S. Army Corps of Engineers

  • 12:00 PM – 1:00 PM MST
    Lunch on Your Own
  • 12:00 PM – 5:00 PM MST
    FIELD CLASSROOM 1: Idaho Power Company, Turner Ranch Wetland Enhancement Project (Bus loads at 11:45 a.m.)
  • 1:00 PM – 2:00 PM MST
    Training 101: RIBITS Part I - For Bank Sponsors

    Instructor: Valerie L. Layne – USACE Institute for Water Resources

    Facilitator: Shannon Langford – Applied Research Associates, Inc.

    Facilitator: Michelle Thompson – Applied Research Associates, Inc.

    Facilitator: Beattie S. Williams – Starr Enterprises LLC

    Virtual Moderator: Susan Herrle

  • 1:00 PM – 3:00 PM MST
    PART I: Continuation: Walking the Path to For-profit Mitigation on Public Lands (Inform)

    Moderator: Lindsay Teunis, CERP – SWCA

    Panelist: Jeremy Sueltenfuss, PhD – Colorado State University

    Panelist: Carl Jensen – MIH Management Services

    Panelist: Nathan Ober, PG – Water & Land Solutions LLC

    Panelist: Jennifer Shook – Orange County Public Works/OC Environmental Resources

    Panelist: George W. Kelly – Quantified Ventures

    Panelist: Jonas Epstein – U.S. Forest Service, USDA

  • 1:00 PM – 3:00 PM MST
    Funding Your Mitigation Project

    Presenter: Gray Stevens – Sandy Creek Partners, LLC

  • 2:15 PM – 3:15 PM MST
    Training 101: RIBITS Part 2 - Reporting Tools

    Instructor: Valerie L. Layne – USACE Institute for Water Resources

    Facilitator: Shannon Langford – Applied Research Associates, Inc.

    Facilitator: Michelle Thompson – Applied Research Associates, Inc.

    Facilitator: Beattie S. Williams – Starr Enterprises LLC

    Virtual Moderator: Susan Herrle

  • 2:15 PM – 3:15 PM MST
    Tips to Ensure a Smooth Mitigation Bank Sale Transaction

    Facilitator: Eric T. Olsen – Gunster

  • 3:15 PM – 5:00 PM MST
    PART II: Continuation: Walking the Path to For-Profit Mitigation on Public Lands (Working Group)

    Facilitator: Lindsay Teunis, CERP – SWCA

    Facilitator: Deblyn Mead – Bureau of Land Management

    Facilitator: Michelle L. Mattson – USACE Institute for Water Resources

  • 3:30 PM – 4:30 PM MST
    Training 101: RIBITS Part 3 - Finding Credits

    Instructor: Shannon Langford – Applied Research Associates, Inc.

    Facilitator: Valerie L. Layne – USACE Institute for Water Resources

    Facilitator: Michelle Thompson – Applied Research Associates, Inc.

    Facilitator: Beattie S. Williams – Starr Enterprises LLC

    Virtual Moderator: Susan Herrle

  • 3:30 PM – 5:00 PM MST
    Sales & Marketing Roundtables

    Facilitator: Kae Hovater – EcoCredit Marketing

    Facilitator: Victoria K. Colangelo – The Mitigation Banking Group, Inc.

    Facilitator: Sarah Correa – Westervelt Ecological Services

    Facilitator: Desmond Duke – EcoResolve, Inc.

  • 5:30 PM – 6:30 PM MST
    Invest Connect (advance sign-up required)
  • Tuesday, May 3, 2022
  • 7:30 AM – 12:00 PM MST
    FIELD CLASSROOM 2: Soda Fire and Sage Grouse (bus loads at 7:15 a.m.)
  • 8:00 AM – 12:00 PM MST
    Intermediate Training Pilot: IRT Review Workbooks 2 - ILF Program Instrument Example

    Facilitator: Erin Knauer – Ecosystem Planning & Restoration

    Facilitator: Brian Topping – U.S. Environmental Protection Agency

    Facilitator: Andy Beaudet – U.S. Army Corps of Engineers

  • 8:30 AM – 10:00 AM MST
    Training 102 Intermediate: Conservation and Species Banking

    Facilitator: Charlotte Kucera – U.S. Fish and Wildlife Service

    Facilitator: Shauna Everett – U.S. Fish and Wildlife Service

    Facilitator: Jeff Phillips – Ventura Fish and Wildlife Office, U.S. Fish & Wildlife Service

  • 8:30 AM – 10:00 AM MST
    Training 102 Intermediate: Stream Mitigation Banking

    Facilitator: Joshua White – Water & Land Solutions

    Facilitator: Wes Barnett – U.S. Army Corps of Engineers Huntington District

    Facilitator: Andrea Seager – U.S. Army Corps of Engineers, Portland District

    Facilitator: Kim Browning – USACE

  • 8:30 AM – 11:30 AM MST
    FIELD CLASSROOM 3: Boise River Wildlife Management Area (bus loads at 8:15 a.m.)
  • 10:30 AM – 12:00 PM MST
    Convergence of Wetland Science & Technology: 21st Century Wetland Mitigation Tools

    Moderator: Jeremy Schewe, PWS – Ecobot Inc.

    Panelist: Victoria Foster – U.S. Fish and Wildlife Service

    Panelist: Gina O'Neil – Esri

    Panelist: Brittni Engels – Ramboll

    Panelist: Carolyn duPont – Upstream Tech

  • 10:30 AM – 12:00 PM MST
    Intro to Oregon's Function-based Mitigation Accounting for Streams and Wetlands

    Facilitator: Melody Rudenko – Oregon Dept. of State Lands

    Facilitator: Andrea Seager – U.S. Army Corps of Engineers, Portland District

    Facilitator: Grey F. Wolf – Oregon Department of State Lands

    Facilitator: Dana Hicks – Oregon Department of State Lands

    Facilitator: Tracie-Lynn Nadeau, PhD – U.S. Environmental Protection Agency, Region 10

  • 12:00 PM – 1:00 PM MST
    Lunch on Your Own
  • 1:00 PM – 2:00 PM MST
    Approaches to Acquiring Habitat Mitigation Through Request for Proposals (RFP): A Case Study for California Tidal Marsh

    Presenter: Linus Paulus, SR/WA – State of California, Department of Water Resources

  • 1:00 PM – 2:00 PM MST
    Training 101: RIBITS Part 4 - For Regulators

    Instructor: Michelle Thompson – Applied Research Associates, Inc.

    Facilitator: Valerie L. Layne – USACE Institute for Water Resources

    Facilitator: Shannon Langford – Applied Research Associates, Inc.

    Facilitator: Beattie S. Williams – Starr Enterprises LLC

    Virtual Moderator: Susan Herrle

  • 1:00 PM – 3:00 PM MST
    Nuts and Bolts of Multi-Benefit Mitigation Banks

    Facilitator: Greg DeYoung, AICP – Westervelt Ecological Services and ERBA Board Member

    Facilitator: Brian Topping – U.S. Environmental Protection Agency

    Facilitator: Veronica Rowan – U.S. Department of the Interior

    Facilitator: Lauren Senkyr – NOAA Restoration Center

    Facilitator: Steven Martin – -

  • 2:15 PM – 3:15 PM MST
    Training 101: RIBITS Part 5 - Understanding ILF Program Ledgers in RIBITS

    Instructor: Beattie S. Williams – Starr Enterprises LLC

    Facilitator: Valerie L. Layne – USACE Institute for Water Resources

    Facilitator: Shannon Langford – Applied Research Associates, Inc.

    Facilitator: Michelle Thompson – Applied Research Associates, Inc.

    Virtual Moderator: Susan Herrle

  • 2:15 PM – 3:45 PM MST
    Avoiding Regulator and Banker Pitfalls in Collaborating with Accredited Land Trusts

    Panelist: Greg Good – Land Trust Accreditation Commission

    Panelist: Shauna Marquardt – U.S. Fish and Wildlife Service

    Panelist: Craig Denisoff – Craig Denisoff Consulting

    Panelist: Clint Miller – The Conservation Fund

  • 4:00 PM – 5:15 PM MST
    National Environmental Banking Association's Industry Update and Annual Meeting
  • 4:00 PM – 5:15 PM MST
    State Regulator Meeting
  • 4:00 PM – 5:15 PM MST
    Transportation Forum and Meeting (DOTs and Others)

    Facilitator: Sean Connolly – SC Department of Transportation

  • 4:00 PM – 5:15 PM MST
    U.S. Army Corps of Engineers Meeting

    Facilitator: David B. Olson – U.S. Army Corps of Engineers

  • 5:30 PM – 6:30 PM MST
    Networking Kick-off for First-Time Attendees
  • Wednesday, May 4, 2022
  • 7:00 AM – 8:00 AM MST
    Networking Continental Breakfast in EXHIBITS
  • 8:00 AM – 9:30 AM MST
    CLIENT / CUSTOMER FORUM (for Clients and Customers only)

    Facilitator: Michael S. Ruth, Professional Geologist – Federal Highway Administration - Resource Center

    Facilitator: Sean Connolly – SC Department of Transportation

    Facilitator: Richard L. Darden – Federal Highway Administration

  • 8:00 AM – 9:30 AM MST
    BANKER FORUM

    Facilitator: Ben Guillon, CFA – Conservation Investment Management

    Facilitator: Adam Riggsbee – RiverBank Conservation

  • 8:00 AM – 9:30 AM MST
    ILF PROVIDER FORUM (for ILF Providers Only)

    Facilitator: Periann Russell – DEQ Division of Mitigation Services

    Facilitator: Patrick Raney, PhD – Ducks Unlimited

    Facilitator: Tim Baumgartner

  • 8:00 AM – 9:30 AM MST
    REGULATOR FORUM

    Facilitator: Andy Beaudet – U.S. Army Corps of Engineers

    Facilitator: Brian Topping – U.S. Environmental Protection Agency

    Facilitator: Jason Miller – Branch of Environmental Review, U.S. Fish and Wildlife Service

    Facilitator: Susan-Marie Stedman – National Oceanic and Atmospheric Administration

  • 9:30 AM – 9:45 AM MST
    Networking Break in EXHIBITS
  • 9:45 AM – 11:00 AM MST
    WELCOME & OPENING PANEL

    Welcome: Carlene Bahler T. Bahler – and NMEBC Steering Committee

    Moderator: Michael Hare – RES

    Panelist: Robyn S. Colosimo – U.S. Army (Civil Works)

    Panelist: Richard L. Darden – Federal Highway Administration

    Panelist: Sean Babington – U.S. Department of Agriculture

    Panelist: Navis Bermudez – U.S. Environmental Protection Agency

  • 11:30 AM – 12:45 PM MST
    FACILITATED DISCUSSION - A: Variable Performance Standards for Mitigation

    Discussion Lead: Lucy Harrington – GEI Consultants

    Panelist: Brian Topping – U.S. Environmental Protection Agency

    Panelist: Lindsay Teunis, CERP – SWCA

    Panelist: Jeremy Sueltenfuss, PhD – Colorado State University

    Panelist: Michelle L. Mattson – USACE Institute for Water Resources

  • 11:30 AM – 12:45 PM MST
    FACILITATED DISCUSSION - B: Compensatory Mitigation Process for Tribal Nations

    Discussion Lead: Donald H. Ross – EarthBalance

    Panelist: Mariah Black Bird - Perry – Environmental Policy Innovation Center

    Panelist: Heather M. Bartlett – Cow Creek Umpqua Tribe

    Panelist: Frank Lawrence III – Lummi Nation

  • 11:30 AM – 12:45 PM MST
    FACILITATED DISCUSSION - C: Concept to Close Out - The Consultant/Sponsor Relationship

    Discussion Lead: Tara Disy Allden – Kimley-Horn and Associates, Inc.

    Panelist: TJ Mascia – Davey Mitigation

    Panelist: David Urban – Ecosystem Investment Partners

    Panelist: Barrett Jenkins – Restoration Systems

  • 11:30 AM – 12:45 PM MST
    FACILITATED DISCUSSION - D. Conversations on Species Credits

    Discussion Lead: Doug Bruggeman, PhD – Ecological Services and Markets

  • 1:00 PM – 2:30 PM MST
    GENERAL SESSION: STATUS AND TRENDS

    Moderator: Brian Topping – U.S. Environmental Protection Agency

  • 2:30 PM – 3:00 PM MST
    Networking Break in EXHIBITS
  • 3:00 PM – 4:15 PM MST
    GENERAL SESSION: COMPENSATORY MITIGATION PRACTICES

    Moderator: George Platt – The Wetlandsbank Group

  • 4:15 PM – 4:30 PM MST
    Networking Break in EXHIBITS
  • 4:30 PM – 5:45 PM MST
    GENERAL SESSION: THE ROLE OF HCPs in CONSERVATION AND SPECIES BANKING

    Moderator: Travis Hemmen – Westervelt Ecological Services

    Panelist: David Zippin, PhD – ICF

    Panelist: Heather Pace Dyer – San Bernardino Valley Municipal Water District

    Panelist: Charlotte Kucera – U.S. Fish and Wildlife Service

    Panelist: Karin Cleary-Rose – Palm Springs U.S. Fish and Wildlife Service Office

  • 5:45 PM – 7:30 PM MST
    Welcome Reception
  • Thursday, May 5, 2022
  • 7:30 AM – 8:30 AM MST
    Networking Continental Breakfast in EXHIBITS
  • 8:30 AM – 10:00 AM MST
    SESSION 1: Climate Impact and Resiliency Solutions

    Moderator: David Urban – Ecosystem Investment Partners

  • 8:30 AM – 10:00 AM MST
    SESSION 2: Tidal and Marine Offsets and NRDA

    Moderator: Susan-Marie Stedman – National Oceanic and Atmospheric Administration

  • 8:30 AM – 10:00 AM MST
    SESSION 3: Stream Mitigation Compensation Tools & Resources

    Moderator: Justin Elkins – U.S. Army Corps of Engineers, Huntington District

    Panelist: Gabrielle David, PhD (V) – U.S. Army Engineer Research and Development Center, Cold Regions Research and Engineering Laboratory

    Panelist: Brian Topping – U.S. Environmental Protection Agency

    Panelist: Tracie-Lynn Nadeau, PhD – U.S. Environmental Protection Agency, Region 10

    Panelist: Adam Riggsbee – RiverBank Conservation

    Panelist: Todd Tugwell – Wilmington District, USACE

    Panelist: Andrea Seager – U.S. Army Corps of Engineers, Portland District

  • 8:30 AM – 10:00 AM MST
    SESSION 4: Mitigation in the Pacific Northwest

    Moderator: Ethan Ellsworth, PhD – Bureau of Land Management

  • 10:00 AM – 10:30 AM MST
    Networking Break in EXHIBITS
  • 10:30 AM – 11:45 AM MST
    SESSION 5: Nature- Based Solutions for Disaster Mitigation & Socio-Economic Considerations

    Moderator: Pamela J. Fetterman – ECOGENESIS, LLC

    Panelist: John McGuire – Tall Timbers

    Panelist: John A. Lopez, PhD – Delta Science LLC

    Panelist: Sanjiv K. Sinha, PhD – Environmental Consulting & Technology, Inc. (ECT)

  • 10:30 AM – 11:45 AM MST
    SESSION 6: Alternative Stream Restoration Methods - Dammed if You Do; Dammed if You Don't!

    Moderator: Adam Riggsbee – RiverBank Conservation

    Presenter: James Wesley Newell – Restoration Systems, LLC

    Presenter: Nick Walrath – Trout Unlimited

    Presenter: James M. Joyner – U.S. Army Corps of Engineers, Walla Walla District

    Presenter: Caroline S. Nash – CK Blueshift, LLC

  • 10:30 AM – 11:45 AM MST
    SESSION 7: Mitigation on Public Lands

    Moderator: Lindsay Teunis, CERP – SWCA

  • 10:30 AM – 11:45 AM MST
    SESSION 8: In-Lieu of Fee Programs: Lessons Learned

    Moderator: Joseph Hankins – The Conservation Fund

    Presenter: Wendy Weaver – Montana Freshwater Partners

    Presenter: Chris Gurney – National Fish & Wildlife Foundation

    Presenter: Patrick Raney, PhD – Ducks Unlimited

  • 11:45 AM – 1:30 PM MST
    LUNCH PANEL: LEGAL, LEGISLATIVE & POLICY UPDATE

    Moderator: Sara L. Johnson – Ecological Restoration Business Association

    Panelist: Michael Powelson – OMP Energy & Natural Resources

    Panelist: Royal Gardner – Institute for Biodiversity Law and Policy, Stetson University College of Law

  • 1:30 PM – 2:00 PM MST
    Networking Break in EXHIBITS
  • 2:00 PM – 3:30 PM MST
    SESSION 09: Risk Management for the Regulator and the Banker

    Moderator: Ben Guillon, CFA – Conservation Investment Management

    Panelist: Justin A. Hammonds – US Army Corps of Engineers, Savannah District, Regulatory Branch

    Panelist: G. Braiden Chadwick – Mitchell Chadwick LLP

    Panelist: Robert Spoth – Ecosystems Insurance Associates, LLC

  • 2:00 PM – 3:30 PM MST
    SESSION 10: Sage Grouse

    Moderator: Nicole Alt – U.S. Fish and Wildlife Service

    Panelist: Joshua Uriarte – Idaho Governor's Office of Species Conservation

    Panelist: Kelly C. McGowan, CPM – Nevada Department of Conservation and Natural Resources

    Panelist: Bob Budd – Wyoming Wildlife and Natural Resource Trust

  • 2:00 PM – 3:30 PM MST
    SESSION 11: Emerging Opportunities and Trends

    Moderator: George W. Kelly – Quantified Ventures

  • 2:00 PM – 3:30 PM MST
    SESSION 12: Compensatory Mitigation Case Studies

    Moderator: Jody L. Bickel – Creekbank Associates

  • 3:30 PM – 4:00 PM MST
    Networking Break in EXHIBITS
  • 4:00 PM – 5:30 PM MST
    GENERAL SESSION: ROLE OF STATES IN MITIGATION AND RESTORATION

    Moderator: Timothy Male – Environmental Policy Innovation Center

    Panelist: Suzanne E. Dorsey – Maryland Department of the Environment

    Panelist: Bob Budd – Wyoming Wildlife and Natural Resource Trust

    Panelist: Tim Rach – Florida Department of Environmental Protection

  • Friday, May 6, 2022
  • 7:30 AM – 8:30 AM MST
    Networking Breakfast
  • 8:30 AM – 10:30 AM MST
    GENERAL SESSION: MCGEORGE GROUP POLICY ROUNDTABLE

    Moderator: George Howard – Restoration Systems

    Panelist: David Jenkins – Bureau of Land Management

    Panelist: Jason Miller – Branch of Environmental Review, U.S. Fish and Wildlife Service

    Panelist: Susan-Marie Stedman – National Oceanic and Atmospheric Administration

    Panelist: Brian Frazer – U.S. Environmental Protection Agency

    Panelist: Jennifer Moyer – U.S. Army Corps of Engineers

  • 11:00 AM – 4:30 PM MST
    FIELD CLASSROOM 4: FORT BOISE Wildlife Management Area (bus loads at 10:45 a.m.)