Tickets for field sessions must be purchased when registering for the conference. Ticket sales are final and are not refundable. Field Sessions events take place rain or shine.
Field Session Leader: Rayna deNiord, ASLA – CMG Landscape Architecture
Field Session Leader: Lauren Swezey, LEED Green Associate – Meta
Field Session Presenter: Lisa Daye, ASLA – CMG Landscape Architecture
Field Session Presenter: Molly Batchelder – SBCA Tree Consulting
Field Session Presenter: Jeff Colton – Jensen Landscape
PDH 4.00
Field Session Leader: Patricia Algara, ASLA – BASE Landscape Architecture, Inc.
Field Session Leader: Bonnie A. Morse – Bonnie Bee & Company
Field Session Presenter: Cesar Moran Cahusac – With Honey in the Heart
Field Session Presenter: Audrey Fusco, M.A. Geography – Salmon Protection and Watershed Network (SPAWN)
Field Session Presenter: Paul R. Kephart, ASLA – Rana Creek
PDH 4.00
Field Session Leader: Julia Price, ASLA – CMG Landscape Architecture
Field Session Leader: John R. Gibbs, ASLA, LEED AP – WRT
Field Session Presenter: Susan K. Moffat – UC Berkeley Future Histories Lab
Field Session Presenter: Peter Trio, Landscape Architect – WRT
Field Session Presenter: Jim Townsend – ACME Consulting (formerly EBRPD)
Field Session Presenter: Jeffrey Peters – Questa Engineering
Field Session Presenter: Patrick Tomay Miller, FASLA – 2M Associates
PDH 4.25
Field Session Leader: Kirsten Holder – NPS, Golden Gate National Recreation Area
Field Session Leader: Claire E. Mooney, ASLA, LEED AP – Golden Gate National Parks Conservancy
Field Session Presenter: Brian A. Aviles – National Park Service, Golden Gate National Recreation Area
Field Session Presenter: Mia Monroe – NPS, Golden Gate National Recreation Area
Field Session Presenter: Carolyn Shoulders – NPS, Golden Gate National Recreation Area
Field Session Presenter: Tyson Murray – Design Workshop
PDH 4.25
Field Session Leader: Lizzy Hirsch, ASLA – San Francisco Public Works Landscape Architecture Bureau
Field Session Leader: Cara Ruppert, ASLA – San Francisco Recreation & Park Department
Field Session Presenter: Brian Strong – San Francisco Public Works
Field Session Presenter: Julie Christensen – Dogpatch & NW Potrero Hill Green Benefit District
Field Session Presenter: Willett Moss, ASLA – CMG landscape architecture
Field Session Presenter: Jim Lee, FASLA – SWA Group
PDH 4.50
Field Session Leader: Ryan Booth, ASLA – Alta Planning + Design
Field Session Leader: Austin Dunn, PLA, ASLA – Iowa State University
Field Session Presenter: April Philips, FASLA – April Philips Design Works
Field Session Presenter: Rochelle Wheeler – City of Alameda
Field Session Presenter: Dean w. Williams – GLS Landscape |Architecture
PDH 3.50
Field Session Leader: Dan Hodapp, ASLA, AICP, LEED AP – Port of San Francisco
Field Session Leader: Susan Schwartzenberg – Exploratorium
Field Session Presenter: Benjamin Grant – Sitelab
PDH 3.00
Field Session Leader: Roderick Wyllie, FASLA – Surfacedesign, Inc
Field Session Leader: Michal Kapitulnik, ASLA – Surfacedesign Inc
Field Session Presenter: mark Rogero – Concreteworks
Field Session Presenter: Jim R. Spahr – American Soil & Stone
Field Session Presenter: Mei-yen Shipek – Autodesk
PDH 2.75
Field Session Leader: Chip Sullivan, FASLA – UC Berkeley
Field Session Leader: Robert Chipman, ASLA – Robert Chipman Landscape Architect, Inc
Field Session Presenter: James Richards, FASLA – JamesRichardsSketchbook.com
Field Session Presenter: Richard Alomar, ASLA – Rutgers University
PDH 4.00
Field Session Leader: Sahar Coston-Hardy, Affil. ASLA – Sahar Coston-Hardy Photography
Field Session Leader: James A. Lord, FASLA – Surfacedesign, Inc.
Field Session Presenter: Chris M. McGee (he/him/his) – Landscape Architecture Magazine
Field Session Presenter: Marion Brenner, Affil. ASLA – Marion Brenner Photographer
Field Session Presenter: Tim Kirby, ASLA – Surfacedesign, inc.
PDH 4.50
Field Session Leader: Yu-Sheng Dent, ASLA – SWA Group
Field Session Leader: Brian Springfield – The Friends of Harvey Milk Plaza
Field Session Presenter: Serge Gay – Friends of Harvey Milk Plaza
Field Session Presenter: Stephen Torres – Castro LGBTQ Cultural District
Field Session Presenter: Eric Heiman – Volume Inc.
Field Session Presenter: Daniel Cunningham, ASLA – SWA Group
Field Session Presenter: Tina Valentin Aguirre – Castro LGBT Cultural District
Field Session Presenter: Shayne Watson – GLBT Historical Society and Harvey Milk Camera Shop
Field Session Presenter: Alex Lemberg – Pink Triangle Memorial and Gilbert Baker Rainbow Flag
PDH 3.25
Field Session Leader: Maria Durana – San Francisco Recreation and Park Department
Field Session Leader: Amy C. Miller – California Academy of Sciences
Field Session Presenter: Stephanie Hansen, ASLA – Bienenstock Natural Playgrounds
Field Session Presenter: Donna DiBartolomeo, Ed.M. – California Academy of Sciences
Field Session Presenter: Dave Rexworthy – Bienenstock Natural Playgrounds
Field Session Presenter: Jen DeMelo – KABOOM!
PDH 3.25
Field Session Leader: Richard Kennedy, ASLA – James Corner Field Operations
Field Session Leader: Michael Boland, FASLA – Presidio Trust
Field Session Presenter: Greg Moore – Golden Gate National Parks Conservancy
Field Session Presenter: Kerry Huang, ASLA – James Corner Field Operations
PDH 3.50
Field Session Leader: Gary L. Strang, FASLA, AIA – GLS Landscape | Architecture
Field Session Leader: John Leys, LEED AP, PE – Sherwood Design Engineers
Field Session Presenter: James R. Horner – UC Berkeley
Field Session Presenter: Wendy Hillis, AIA – UC Berkeley
PDH 2.50
Field Session Leader: James Stickley, ASLA, LEED AP – WRT Planning & Design
Field Session Leader: Joe Howard, ASLA – H.T. Harvey & Associates
Field Session Presenter: John Leys, LEED AP, PE – Sherwood Design Engineers
PDH 3.75
Field Session Leader: Anson Ting Fung Wong, Assoc. ASLA – GLS Landscape|Architecture
Field Session Leader: Tim Mollette-Parks, ASLA (he/him/his) – Mithun
Field Session Presenter: Monique Crossley, ASLA – Swords to Plowshares
Field Session Presenter: Elaine Yee – Mission Economic Development Agency (MEDA)
Field Session Presenter: Joyce Chang, AIA, LEED AP BD+C – Mithum
Field Session Presenter: Mary K. Telling – Mithun
Field Session Presenter: Gregg Novicoff, AIA, LEED AP – Leddy Maytum Stacy Architects
Field Session Presenter: Dean w. Williams – GLS Landscape |Architecture
Field Session Presenter: Roselie Enriquez Ledda, LEED AP – Paulett Taggart Architects
Field Session Presenter: Gary L. Strang, FASLA, AIA – GLS Landscape | Architecture
PDH 3.25
Field Session Leader: James Munden, ASLA – Munden Fry Landscape Associates
Field Session Presenter: David Duncan – Silver Oak Winery Alexander Valley
Field Session Presenter: Thomas Bertotti – Bertotti Landscaping, Inc.
PDH 2.00
Field Session Leader: Jessica Rozul, ASLA – BASE Landscape Architecture
Field Session Leader: Sutter Wehmeier, ASLA – BASE Landscape Architecture
Field Session Presenter: Shelagh Fritz – Golden Gate National Parks Conservancy
Field Session Presenter: Marney Beard – Golden Gate National Parks Conservancy
Field Session Presenter: Christopher Kent, ASLA, LEED AP – PGAdesign
PDH 3.00
Field Session Leader: Mark E. Strieter, ASLA – Nelson Byrd Woltz Landscape Architects
Field Session Leader: William Hart, ASLA (he/him/his) – Nelson Byrd Woltz Landscape Architects
Field Session Presenter: Alex Fernandez – Filoli Historic House and Gardens
Field Session Presenter: Naomi Miroglio, FAIA – Architectural Resources Group
PDH 4.75
Field Session Leader: Cathy Blake, FASLA – Stanford University
Field Session Leader: Krista M. Van Hove, ASLA – Stanford University
Field Session Presenter: Scott Sebastian, ASLA – Sebastian & Associates
Field Session Presenter: David Walker, FASLA – PWP Landscape Architecture
Field Session Presenter: John L. Wong, FASLA – SWA Group
PDH 4.50
Field Session Leader: James A. Lord, FASLA – Surfacedesign, Inc.
Field Session Leader: Michal Kapitulnik, ASLA – Surfacedesign Inc
Field Session Presenter: Kelvin Sharma, PLA – AECOM
Field Session Presenter: Will DiBernardo – SCAPE Landscape Architecture
Field Session Presenter: Seth Rodewald-Bates, ASLA – James Corner Field Operations
Field Session Presenter: David Beaupre
Field Session Presenter: Laura Crescimano – SITELAB urban studio
Field Session Presenter: Eri Suzuki, AIA – SITELAB urban studio
Field Session Presenter: Kaleen Juarez, ASLA – SCAPE Landscape Architecture, DPC
Field Session Presenter: Willett Moss, ASLA – CMG landscape architecture
PDH 3.00
Field Session Leader: Sarah Moos Thompson, ASLA – Bionic
Field Session Leader: Maya Rodgers – San Francisco Parks Alliance
Field Session Presenter: Nathan Lozier, ASLA, SITES AP – RHAA
Field Session Presenter: David Fletcher, ASLA – Fletcher Studio, Inc.
PDH 4.25
Field Session Leader: Adam Greenspan, ASLA – PWP Landscape Architecture
Field Session Leader: Haven Kiers, ASLA – University of California, Davi
Field Session Presenter: Jason Dewees – Grubb & Nadler, Inc.
Field Session Presenter: Ashley Langworthy, AICP, LEED AP – BRV
Field Session Presenter: Robin Grossinger – Second Nature Ecology and Design, Berkeley
PDH 5.00
Field Session Leader: Elizabeth Boults, ASLA, SITES AP – University of California, Davis
Field Session Leader: Marc Treib, Hon. ASLA – UC Berkeley
PDH 3.00