Skip to main content

Full Schedule

Full Schedule

  • Thursday, August 5, 2021
  • 11:00 AM – 12:00 PM Eastern
    A4 - Success Starts with Good Planning

    Moderator: Jeffrey A. Shoaf, PE, PMP – San Diego County Water Authority

    Planning and Design 1

  • 11:00 AM – 12:00 PM Eastern
    B4 - Materials

    Moderator: Stephanie Bache, MSc, PE – Black & Veatch

    Planning and Design 2

  • 11:00 AM – 12:00 PM Eastern
    C4 - Machine Learning in Action

    Moderator: Karthikeyan Loganathan, MS, PACP – University of Texas at Arlington

    Condition Assessment 1

  • 11:00 AM – 12:00 PM Eastern
    D4 - Prametric Study and Water Crossing Assessment

    Moderator: Jerry Snead, II, PE – HDR Engineering

    Condition Assessment 2

  • 11:00 AM – 12:00 PM Eastern
    E4 - Transmission Pipeline Rehabilitation I

    Moderator: Kerilyn M. Paris, P.E. – Jacobs Engineering Group

    Construction and Rehabilitation 1

  • 11:00 AM – 12:00 PM Eastern
    F4 - Case Studies

    Moderator: Ahmad Habibian, PhD, P.E., FASCE – CDM Smith

    Construction and Rehabilitation 2

  • 11:00 AM – 12:00 PM Eastern
    G4 - Diversity in Engineering

    Moderator: Alan D. Swartz, PE – Plummer Associates, Inc.

    Multidiscipline

  • 2:00 PM – 3:00 PM Eastern
    A5 - Case Studies

    Moderator: Susanne Lockhart, PE – Brown and Caldwell

    Planning and Design 1

  • 2:00 PM – 3:00 PM Eastern
    B5 - Geotech

    Moderator: Doug Jenkins, PE – Jacobs

    Planning and Design 2

  • 2:00 PM – 3:00 PM Eastern
    C5 - Data-informed Risk-based Models

    Moderator: Harshit Shukla, PhD – Clemson University

    Condition Assessment 1

  • 2:00 PM – 3:00 PM Eastern
    D5 - Innovative Approaches for Assessment

    Moderator: Shaoqing Ge, P.E. – American Water

    Condition Assessment 2

  • 2:00 PM – 3:00 PM Eastern
    E5 - Transmission Pipeline Rehabilitation II

    Moderator: Jeff LeBlanc, P.E. – Thompson Pipe Group

    Construction and Rehabilitation 1

  • 2:00 PM – 3:00 PM Eastern
    F5 - Alternate Delivery

    Moderator: Christopher K. Lamont, C.E.T., P.Eng. – Associated Engineering

    Construction and Rehabilitation 2

  • 2:00 PM – 3:00 PM Eastern
    G5 - Interaction with Utilities Panel

    Moderator: Arne Nervik, PE – Black & Veatch

    Multidiscipline

  • 4:00 PM – 5:00 PM Eastern
    A6 - Settle Down Already!

    Moderator: Richard Nichols, MBA, P.E. – Uni-Bell PVC Pipe Association

    Planning and Design 1

  • 4:00 PM – 5:00 PM Eastern
    B6 - Research

    Moderator: Fatemeh Resaeifar, PhD – University of Texas at Arlington

    Planning and Design 2

  • 4:00 PM – 5:00 PM Eastern
    C6 - Ethics in Engineering Panel

    Moderator: Anna Pridmore, PhD, PE – Structural Technologies

    Condition Assessment 1

  • 4:00 PM – 5:00 PM Eastern
    D6 - Utility Coordination Guidelines Panel

    Moderator: Mark Draper, PEng BEng – Jacobs

    Condition Assessment 2

  • 4:00 PM – 5:00 PM Eastern
    E6 - Pressure and Storm Pipeline Rehabilitation

    Moderator: Robert J. Card, PE – Lockwood, Andrews & Newnam, Inc.

    Construction and Rehabilitation 1

  • 4:00 PM – 5:00 PM Eastern
    F6 - Emergency Repair

    Moderator: Mike Jacobson, PE, M.ASCE – S-E-A Limited

    Construction and Rehabilitation 2

  • 4:00 PM – 5:00 PM Eastern
    G6 - Trenchless Design Panel

    Moderator: Mike Larsen – Structural Technologies

    Multidiscipline