Skip to main content


Icon Legend
This session is not in your schedule.
This session is in your schedule. Click again to remove it.
Marr Prize Honorable Mention
Marr Prize Best Student Paper
Marr Prize Best Paper

Workshops

Workshops

  • Monday, October 11, 2021
  • 7:00 AM – 10:30 AM EDT
    Multi-Modal Video Reasoning and Analyzing Competition

    Chair: Li Xu – Singapore University of Technology and Design

  • 7:00 AM – 12:00 PM EDT
    3rd ICCV Workshop on Physics Based Vision meets Deep Learning (PBDL2021)

    Chair: Shaodi You

  • 7:00 AM – 12:00 PM EDT
    Face Bio-metrics under COVID (Masked Face Recognition Challenge)

    Chair: Jiankang Deng – Imperial College London

  • 7:00 AM – 12:15 PM EDT
    AI-enabled Medical Image Analysis Workshop and Covid-19 Diagnosis Competition (MIA-COV19D)

    Chair: Stefanos Kollias

  • 7:00 AM – 1:00 PM EDT
    Workshop on Embedded and Real-World Computer Vision in Autonomous Driving (ERCVAD 2021)

    Chair: Saqib Bukhari

  • 7:00 AM – 6:00 PM EDT
    Unsup3D: Unsupervised 3D Learning in the Wild

    Chair: Shangzhe Wu – University of Oxford

  • 7:50 AM – 12:00 PM EDT
    Computational Challenges in Digital Pathology

    Chair: Jaime Cardoso

  • 8:00 AM – 12:00 PM EDT
    Low-Power Computer Vision Workshop

    Chair: Yung-Hsiang Lu

  • 8:00 AM – 12:00 PM EDT
    the 3rd Chalearn Face Anti-spoofing Workshop and Challenge

    Chair: Jun Wan

  • 8:00 AM – 12:00 PM EDT
    Workshop on 3D Object Detection from Images

    Chair: Andrea Simonelli – University of Trento

  • 8:00 AM – 12:15 PM EDT
    Learning to Understand Aerial Images (LUAI)

    Chair: Gui-Song Xia – Wuhan University, Wuhan, China

  • 8:00 AM – 12:30 PM EDT
    2nd Workshop on Holistic Structures for 3D Vision

    Chair: Zihan Zhou

  • 8:00 AM – 1:00 PM EDT
    Workshop on When Graph Signal Processing meets Computer Vision
  • 8:00 AM – 5:00 PM EDT
    International Workshop on Distributed Smart Cameras

    Chair: Niki Martinel – University of Udine

  • 8:00 AM – 6:00 PM EDT
    Fourth Workshop on “Robust Subspace Learning and Applications in Computer Vision”

    Chair: Thierry BOUWMANS

  • 8:00 AM – 7:00 PM EDT
    Latinx in Computer Vision Research Workshop (LXCV)

    Chair: Gilberto Ochoa-Ruiz

  • 8:45 AM – 5:00 PM EDT
    2nd Workshop on Adversarial Robustness In the Real World

    Chair: Yingwei Li

  • 9:00 AM – 2:30 PM EDT
    Map-Based Localization for Autonomous Driving

    Chair: Patrick Wenzel

  • 9:00 AM – 5:00 PM EDT
    Neural Architectures: Past, Present and Future

    Chair: Lingxi Xie

  • 12:00 PM – 6:00 PM EDT
    Ninth International Workshop on Assistive Computer Vision and Robotics
  • 1:00 PM – 5:15 PM EDT
    2nd Visual Inductive Priors for Data-Efficient Deep Learning Workshop

    Chair: Jan van Gemert

  • 1:00 PM – 5:15 PM EDT
    Computer Vision in Plant Phenotyping and Agriculture (CVPPA)

    Chair: Ian Stavness

  • 1:00 PM – 6:00 PM EDT
    Differentiable 3D vision and graphics

    Chair: Krishna Jatavallabhula

  • 1:00 PM – 6:00 PM EDT
    Interactive Labeling and Data Augmentation for Vision

    Chair: Frédéric Ratle

  • 1:00 PM – 6:00 PM EDT
    The 4th Instance-Level Recognition Workshop

    Chair: Andre Araujo

  • 2:00 PM – 5:20 PM EDT
    DeeperAction: Challenge and Workshop on Localized and Detailed Understanding of Human Actions in Videos

    Chair: Limin Wang – Nanjing University

  • 2:30 PM – 6:00 PM EDT
    Catch UAVs that Want to Watch You: Detection and Tracking of Unmanned Aerial Vehicle (UAV) in the Wild and the 2nd Anti-UAV Challenge

    Chair: Jian Zhao